top of page
Все про книгу
1462804049.jpg
1-GIgIoc7fUcdNSJgbR63EuQhYhMP9m0s.gif

Книга – одне з найбільших чудес, створеною людиною. З тих пір, як люди навчилися писати, свою всю мудрість вони довірили книгам. Книги відкривають нам світ, допомагають уявити минуле, заглянути в майбутнє

Шлях розвитку книги був довгим і складним. Який тільки матеріал не використовували люди для виготовлення книжок: глину, листя та кору дерева, шкіру тварин, бамбук, папірус, шовк.

Перші паперові книги з'явилися в Європі в ХІІІ ст. Їх довгий час писали від руки. Одна книга виготовлялася 5–7 років і коштувала дуже дорого.

У ХV ст. був винайдений спосіб друкувати книги. Перша друкована в Україні була видана Іваном Федоровим у 1574 році у Львові. Називалась вона "Апостол".

Довіряючи всі свої знання і досвід книгам, люди навчилися зберігати їх. Скарбницями книг називають бібліотеки. У перекладі з давньогрецької мови слово "бібліотека" означає приміщення, де зберігаються книги ("бібліо" – книга, "тека" – сховище). Бібліотеки з'явилися з незапам’ятних часів. Давні єгиптяни називали їх "аптеками для душі", тому, що книги робили людську душу благородною, а розум сильним. В Україні перша бібліотека з'явилася за часів Київської держави. Її створив князь Ярослав Мудрий у 1037 р.

Сьогодні ми не знаємо хто написав першу книжку, як вона називалася. Книга – унікальне, феноменальне творіння людства. Ми не можемо уявити своє життя без книги. Книги – наші постійні супутники. Книга – джерело знань для школяра, студента, кожної людини. Книга – наш найкращий порадник у всіх життєвих ситуаціях і для школяра, і для зрілого, досвідченого мужа. Недарма в народі кажуть: книга вчить як на світі жить; хто багато читає, той багато знає.

Скільки книг треба прочитати, щоб бути освіченим, розумним, мудрим, щоб пізнати світ? Цього ніхто не знає. Читати потрібно все життя. Вік живи, вік учись.

Читають книги навчаючись, здобуваючи знання, читають і в час відпочинку.

Любов до книги з дитинства і продовжується все життя. Гарну книжку часто читаємо багато разів і кожен раз знаходимо в ній щось нове, цікаве, вражаюче. Такими книгами є Біблія, "Кобзар" Тараса Шевченка та багато інших – вони ніколи не старіють, не надоїдають. Вони – наші найперші порадники, друзі. Багато людей вважають книгу найкращим подарунком.

Отож, шануймо, бережімо, читаймо книги, бо у них мудрість, розум, знання людства, які створювалися впродовж тисячоліть. Книга – найбільший винахід людства.

Ким бути? Яким бути? На ці запитання дають відповідь книги.

Книга відкриває світ пізнання й сходження до одвічних життєдайних джерел цивілізації. Книги дарують нам цілющі зерна знань. Вони спонукають до творчого пошуку, прекрасних знахідок і відкриттів.

За всіх часів люди славили книгу. Як її тільки не називали: і джерелом мудрості, і цілителькою душі, сонячним сяйвом і рікою, що живить Всесвіт. Книга завжди ототожнювалась із світлом, яке, незважаючи ні на що, намагались загасити варвари, знищуючи книжкові скарби. Книга і сьогодні – важливе джерело знань.Цікаво знати– Основною формою занять у середньовічних університетах, школах було читання книг: викладач читав книжку й пояснював незрозумілі місця. Чому ж студенти не читали цих книжок самі? Тому, що книжки тоді в ще не друкувалися, а переписувалися. Такі книжки були дорогі й малодоступні, будь-хто їх читати не міг. Ось звідси й походить вислів "читати лекції". А книги тоді були не схожі на наші: вони писалися великими літерами, а тому були гігантського розм. Іру – до півметра і більше. Через вагу й розміри носити з собою таку книгу було майже неможливо. Коштували вони дорого, а щоб їх не вкрали, то часом доводилося прив’язувати їх до столу ланцюгами.

– Найдавнішою книгою України є Велесова книга – пам’ятка писемності ІХ століття. До найдавніших книг, творів написаних в Україні є "Слово о полку Ігоревім", Пересопницьке Євангеліє, "Київські глаголичні листки" та інші. Першою друкованою книгою, яку написав українець, була книжка (1483) вченого ХV ст. Юрія Дрогобича.

– Якби зібрати всі терміни з усіх галузей наук, то це був би "контейнер" на мільйон або навіть більше слів.

– Найвидатніші книги писалися на пергаменті. Це оброблені телячі шкури. Їх старанно вишкрябували з обох боків, вибілювали у вапні, натягали на раму, сушили, а потім обрізали – і виходив гладенький, тонкий і дуже міцний "папір". Пергамент був значно міцніший і не псувався так швидко, як папір. В Україні користувалися ним до ХVII століття.

– Перші книги, видані сучасною українською мовою були: "Енеїда" І. Котляревського (1798), "Українські народні думи" (1834), записані М. Максимовичем, "Кобзар" Тараса Шевченка (1840) ...

– Творча спадщина видатного українського письменника, поета, публіциста, перекладача Івана Франка величезна – понад 130 томів (книг), проживши неповних 60 років. Надруковано поки що тільки 50 томів.

– Однією з найменших у світі книг вважається "Кобзар" Тараса Шевченка, створений українським мікро гравером Миколою Сядристим. Книжка має 12 сторінок, кожна з них 0,6 квадратних міліметра. Перегортати сторінки можна тільки загостреним кінчиком людського волоса. Книжка зшита павутинкою завтовшки 0,002 мм. Обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника. Її прикрашає портрет Тараса Шевченка, а також зображена хата, в якій він народився. На малесеньких листках через мікроскоп можна прочитати 75 рядків невмирущих поезій поета.

– Швидкість читання 160річної киянки Ірини Іванченко – 163333 слова за хвилину з повним засвоєнням прочитаного. Це досягнення офіційно зареєстровано в січні 1990 року. Дівчина проходила спеціальну підготовку в Київському "Центрі розвитку мозку". А неофіційний рекорд в швидкості читання – 416250 слів за хвилину – належить теж 16-річній киянці Євгенії Олексієнко (1989 р.). Тільки хвилину часу потрібно було дівчині щоб прочитати книжку середнього формату ... Зміст прочитаного вона переказує годинами, не пропускаючи найменших дрібниць.Народ про книгу


Хочеш пізнати світ – читай книжки.
Мудра книжка – безцінний скарб.
Книга – джерело знань.
Книга – найкращий порадник.
Книга вчить, як на світі жить.
Хто багато читає, той багато знає.
Гарна, мудра книга як вірний друг.
Книга – найкращий подарунок.
Золото добувають із землі, а знання - із книг.
Хочеш багато знати – читай книжки.
Хто багато читає, той горе забуває.
Книжка – найдивовижніший винахід людства.
З молоду даремно час не чай, а книжки читай.
Хто багато читає, той швидко на ноги стає.
Як хочеш багато знати, то треба книжки читати.
Не на користь книжку читати, коли вершки лише хапати.
Видатні люди про книги
Хто полюбить книгу,
той далеко піде у своєму
розвитку. Книга рятує
душу від Здерев’яніння.
                                             Тарас Шевченко.
Книжки – це величезне багатство.
                                             Володимир Сосюра.
Люди перестають мислити, коли перестають читати.
                                             Д. Дідро.

Життя без книг – це хата без вікна,
                                             Д. Павличко.

Серед книг, як і серед людей, можна потрапити в гарну і погану компанію.
                                             К. Гельвецій.

Читаючи в перший раз гарну книгу, ми переживаємо ті ж почуття, як і знайомство з новим другом. Знову прочитати вже прочитану книгу, значить знову побачити старого друга.
                                             Вольтер.

Сучасна людина знаходиться перед Гімалаями бібліотек в особі золотошукача, якій треба відшукати крупинки золота в масі піску.
                                             С. Вавилов.

... кращі з книг – ті, які дають більш за все поживи для роздумів, і при цьому на різні теми.
                                             А. Франс.

Книга – це духовний заповіт одного покоління іншому, порада вмираючого старця юнакові, який починає жити ...
                                             О. Герцен.

Твір, який читають має теперішнє; твір, який перечитують, - має майбутнє.
                                             О. Дюма-син.

Яке величезне багатство може бути в маленькій дібраній бібліотеці. Компанія наймудріших і найдостойніших людей, вибрана зі всіх цивілізованих країн світу на протязі тисяч років.
                                             Р. Емерсон.

Секрет всесвітнього вічного успіху книги в її правдивості.
                                             О. Бальзак

... істинно вчені бувають не ті, що читають багато, але ті, що читають корисне.
                                             Арістіпп.

Книги – води (соти) і ріки, що переповнюють кожного.
                                             Древньоруська мудрість.

... якщо прочитаєш що-небудь, то із прочитаного запам’ятай собі головну думку. Так поступаю і я: з того, що я прочитав, я обов’язково що-небудь відзначу ...
                                             Сенека.

Друкувати книжки – це значить друкувати гроші.
                                             Народна мудрість.

Читання – ось найкраще навчання.
                                             О. Пушкін.

Книги – води ріки, що наповнюють кожного.
                                             Давньоруська мудрість.

 • Книга домчить до будь-яких берегів. (Ч. Діккенс)

 • Читання повинно виконувати три основні завдання: дати людині знання, розуміння, активний настрій у роботі над самоосвітою.           (М. А. Рубакін)

 • Що прочитав у бібліотеці – твоє, але книгу поверни.  (Т. Бер)

 • Читання - ось найкраще вчення. (О. С. Пушкін)

 • Учітесь, читайте, міркуйте. (В. В. Маяковський)

 • Без книг порожнє людське життя. (Д. Бідний)

 • Книга не тільки наш друг, але й наш постійний вірний супутник. (Д. Бідний)

 • Книга - це світ, видимий через людину. (І. Е. Бабель)

 • Мені без книг не навчитися, знань не дістати, Тільки книжки мені допоможуть людиною стати.  (М. Гафурі)

 • У чарівний світ розкритої книги всім доступний вхід. (М. Гафурі)

 • Все блідне перед книжками. (А. П. Чехов)

 • Без книг, як без повітря, людина жити не може. (С.П. Корольов)

 • Побачити й пізнати свій край можна лише своїми очима або з допомогою книжок.              (М. В. Ломоносов)

 • Книжкові багатства являють собою літературне дзеркало життя.  (М.А. Рубакін)

 • Книги - це пам'ять, а без пам'яті прожити не можна.  (В. Я. Брюсов)

 • Вчитися читати книгу, думати над прочитаним - велика і благородна мета.      (Й. Гете)

 • Література вимагає не тільки талановитого письменника, а й талановитого читача.        (Й. Гете)

 • Письменник, створюючи твори, виконує тільки частину роботи, сподіваючись, що читач прийме подальшу участь у його розумовій діяльності. (Й. Гете)

 • Моя відрада - уявний політ над книгами зі сторінки на сторінку.  (М.А. Рубакін)

 •  Книги чекають від нас високого прояву людського почуття — розуміння, уваги та любові. (М. А. Рубакін)

 • Книга для життя, а не навпаки. (М. А. Рубакін)

 • Потяг до книги завжди був у народі і ніколи не зникав. (В. І. Сиромяткінов)

 • Книга - велика річ, поки людина вміє нею користуватися. (О.О. Блок)

 • Вважай нещасним той день чи ту годину, в який не засвоїв нічого нового й нічого не долав до своєї освіти. (Я.А. Коменський)

 • Людина прагне до знань, і, як тільки в ній згасає бажання знання, вона перестає бути людиною. (Ф. Нансен)

 • Потреба освіти лежить у кожній людині. (Л. М. Толстой)

 • Творять не тільки письменники, а й читачі. (Г. Ібсен)

 • Що йому книга остання скаже, те на душі його зверху і ляже. (М.О. Некрасов)

 • Люди перестають мислити, коли перестають читати. (Д. Дідро)

 • Немає сили могутнішої, ніж знання: людина, озброєна знаннями, - непереможна.                  (М. Горький)

 • Знання - броня від усіх бід. (А. Рудакі)

 • Знання і тільки знання робить людину вільною і могутньою. (Д. С. Писарєв)

 • Є тільки один спосіб стати культурною людиною - читання. (А. Моруа)

 • Якщо при зіткненні книги з головою лунає порожній звук, в цьому не завжди винна книга. (Г. Ліхтенберг)

 • Усім хорошим у мені я зобов'язаний книгам. (М. Горький)

 • Хто ця людина - ти хочеш знати? Дізнайся, що любить він читати. (О. Гафуров)

 • Безсмертя книги - в її читачів. (Л. Кроткий)

 • Будинок, в якому немає книг, подібний до тіла, позбавленого душі. (Цицерон)

 • Читайте! Нехай не буде жодного дня, коли б ви не прочитали хоча б однієї сторінки з нової книги.  (К.Г. Паустовський)

 • Книга, бути не може, найбільш складне і велике чудо з усіх чудес, створених людством на шляху до щастя й могутності майбутнього.     (М. Горький)

 • Книга - це чарівниця. Книга змінила світ. У ній пам'ять людського роду, вона - рупор людської думки. Світ без книги - світ дикунів. (М. О. Морозов)

 • Книга - це могутня зброя. Розумна, натхненна Книга нерідко вирішує долю людини.            (В. О. Сухомлинський)

 • Вчіться і читайте. Читайте книги серйозні. Життя зробить все інше.                                     (Ф. М. Достоєвський)

 • Завдання книги - полегшити, прискорити пізнання життя, а не замінити його.  (Я. Корчак)

 • Щоб підготувати людину духовно до самостійного життя, треба ввести її у світ книг.  (В. О. Сухомлинський)

 • Найбільший скарб - хороша бібліотека. (В. Г. Бєлінський)

 • Бібліотеки - це скарбниці всіх багатств людського духу. (Г. Лейбніц)

 • Гарна бібліотека є книжковим відображенням всесвіту. (М. О. Рубакін)

 • Книга - колективна пам'ять людства. (Г. Сміт)

 • Книги - діти розуму. (Д. Свіфт)

 • Книги - найкращі товариші старості, в той же час кращі керівники юності.       (С. Смайлс)

 • Книги - це маяки в океані часу. (О. І. Герцен)

 • Книги - кораблі думки, мандрують по хвилях часу й обережно несуть свій дорогоцінний вантаж від покоління до покоління. (Ф. Бекон)

 • Найкраща книга та, яка містить у собі найбільшу кількість істин. (П. Буаст)

 • Хороша та книга, яку відкриваєш - смакуючи, а закриваєш — збагатившись.   (А. Олкотт)

 • По-справжньому веде за собою та книга, з якої читач робить висновки сам. Тільки така книга впливає на його поведінку.  (А. С. Макаренко)

 • Всякого роду грубість тане, наче на вогні, під впливом щоденного читання хороших книг. (В. Гюго)

 • Чудову книжку ми читаємо кожен раз немов наново. (Ю. Олеша)

 • Як багато людей, які після прочитання іншої гарної книги, відкривали нову еру свого життя.  (Г. Торо)

 • Книги - це суспільство. Гарна книга, як добре товариство, просвітлює й облагороджує почуття і звичаї.  (М.І. Пирогов)

 • Читайте! І нехай у вашому житті не буде жодного дня, коли б ви не прочитали хоч однієї сторінки з нової книги!  (К. Г. Паустовський)

 • Тільки книжки перетворять подив у допитливість. Тільки читання відкриває перед людиною розкіш інтелектуального життя.  (В. О. Сухомлинський)

 • Життя сучасної людини немислиме без того постійного духовного спілкування з книжкою, яка надихається гордим людським прагненням звеличити самого себе.               (В. О. Сухомлинський)

 • Книга — казкова лампа, яка дарує людині світло на найвіддаленіших і темних шляхах життя.  (А. М. Упіт)

 • Хороша книга — втіха і розрада, вихователь і вчитель. Тому книзі така пошана, тому про книгу така турбота.  (М. Є. Шевченко)

 • Книжки, мов дивні розсипи скарбів,

        Мов згустки некоштовного металу,

       І розуму, дерзань і почуттів.

       Ці книги у мільйонів і мільйонів

       Заполонили думи і серця.

                                          (П. П. Ребро)

 • ...книга ж — це джерело освіти, знання і якщо збагачення, то збагачення культурного і душевного.  (М. Т. Рильський)

 • Як не любити любов'ю наснажених,

       Мудрістю сповнених книг!... (М. Т. Рильський)

 • ...Книги — знаряддя знання й освіти.  (П. М. Попов)

 • Книгу треба не тільки любити, а й поважати, шанувати.  ...Книжки треба вміти читати. То не розвага. То велика робота мислі. Оцінка й узагальнення, аналіз і практичне застосування прочитаного.  (Л. М. Ревуцький)

 • Золота полиця — та, на яку ставлять улюблені книги. (Юрій Олеша)

 • Читайте! Нехай не буде жодного дня, коли б ви не прочитали хоча б однієї сторінки з нової книги.  (К.Паустовський)

 • Література — це храм, куди можна ввійти лиш з чистою совістю і благородними намірами. (Ф. Шиллер)

 • Дві сили найуспішніше вмивають на виховання культурної людини. Це наука і мистецтво. Обидві ці сили сполучені в книзі. (М. Горький)

 • Дім, у якому немає книги, подібний до тіла, позбутого душі. (Цицерон)

 • Читач — складова частина мистецтва. (О.Толстой)

 • Бібліотека – це книгозбірня, а бібліотекар – господар книгозбірні. (словник Даля)

 • Книги для мене, як хліб насущний, необхідні. (Т.Г.Шевченко)

 • Будинок, у якому немає книги, подібний тілу без душі. (Марк Туллій Цицерон)

 • Люди перестануть мислити, якщо перестануть читати. (Дені Дідро)

 • Чтение – вот лучшее учение. (О.Пушкін)

 • Любіть книгу… Вона полегшить вам життя… Вона вчить вас поважати людину і самих себе, вона окрилює розум і серце почуттям любові до світу, до людини.  (М.Горький)

 • Школа повинна бути царством книжки. (В.О.Сухомлинський)

 • Читання – самостійне плавання в морі знань. (В.О.Сухомлинський)

 • Минулого не існує, поки будуть існувати книги (Є.Бульвар)

 • Читання для розуму – це те, що й фізичні вправи для тіла. (Р.Стіль)

 • Книги збирають перлини людської думки і передають їх нащадкам. (Айбек)

 • Люди перестають думати, коли перестають читати. (Д.Дідро)

 • Книги – діти розуму. (Д.Свіфт)

 • Спілкування з книгою – найвища і незмінна форма інтелектуального розвитку. (А.Т.Твардовський)

 • Книга – один з важливих витоків радості мислення. (В.А.Сухомлинський)

 • Повторне читання вже прочитаних книг – найнадійніший пробний камінь освіченості. (К.Гебель)

 • Бібліотеки - це скарбниця всіх багатств людського духу. (Г. Лейбніц)

 • Сучасна людина стоїть перед Гімалаями бібліотек, ніби той золотошукач, якому треба знайти крупинку золота в масі піску. (C. Вавилов)

 • Книги - це скарби людського розуму, які мають переходити у спадок від покоління до покоління на вжиток тих, хто народиться згодом. (Д. Аддісон)

 • Хороша книга - це дар, який автор заповів людському роду. (Д. Аддісон)

 • Книга тоді хороша, коли автор говорить усе, що треба, тільки те, що треба, і так, як треба.(Аристотель)

 • Житиме лише та книга, дух якої спрямований у майбутнє. (О. Бальзак)

 • Книги - кораблі думок, що мандрують у часі і дбайливо несуть свій дорогоцінний вантаж від покоління до покоління.  (Ф. Бекон)

 • Книга - велика річ, доки людина вміє нею користуватися. (О. Блок)

 • Книги - це вікна, через які видно душу. (Г. Бічер)

 • Книги - засіб переміщення у просторі досвіду зі швидкістю перегортання сторінки.               (Й. Бродський)

 • Книги пишуть за допомогою книг. (П. Буаст)

 • Шукайте людей, розмова з якими мала б вартість хорошої книги, і книжок, читання яких мало б вартість розмови з філософом.  (П. Буаст)

 • Нема минулого, доки є книги. (В. Бульвер)

 • Про ерудицію людини свідчать не тільки ті книги, які вона прочитала, а й ті, яких вона не читала. (Ірина Вільде)

 • Книга, яка не варта, щоб її перечитати, не варта, щоб її взагалі читати.           (К. Вебер)

Найновіша та найсамобутніша книга - та, яка примушує любити старі істини. (Вовенарг)

 

Книги робляться з книг. (Вольтер)

 

Читаючи вперше хорошу книгу, ми переживаємо відчуття, ніби знайшли нового друга. Перечитати книгу - значить знову побачити давнього друга.

(Вольтер)

 

Книга, якій притаманна тонкість спостережень над природою людини і речей, ніколи не перестане подобатися.

(К. Гельвецій)

 

Надійний спосіб пізнати характер і розум людини - на підставі вибору нею книг і друзів.                (К. Гельвецій)

 

Серед книг, як і серед людей, можна потрапити в хороше і погане товариство.

(К. Гельвецій)

 

У будь-якій галузі знання поява чудової книги передбачає наявність безлічі поганих.

(К. Гельвецій)

 

Одні книги вчать нас жити, інші - прикрашають наш побут. (М. Генін)

 

Книга - немов картинна галерея, де автор проходить повз портрети своїх персонажів.

(A. Геніс)

 

Ми, по суті, вчимося з тих книг, про які не в змозі судити.

Авторові книги, про яку ми можемо судити, належало би вчитися від нас.

(І. Гете)

 

Читаючи, людина переживає віки... (О. Герцен)

 

Уміння читати хороші книги зовсім не тотожне знанню грамоти. (О. Герцен)

 

...Любіть книгу, вона полегшить вам життя, по-дружньому допоможе розібратися у строкатій і бурхливій плутанині думок, почуттів, подій, вона навчить вас поважати людину і самих себе, вона надихає розум і серце почуттям любові до світу, до людини.

(М. Горький)

 

Яке велике свято «хороша, правильна» книга. (М. Горький)

 

Автор створює книгу, суспільство ж сприймає або не сприймає її. Творець книги - автор, творець її долі - суспільство.

(B. Гюго)

 

Книга подібна до колеса машини. Стережіться цих чорних рядків на білому папері, це сили, вони складають комбінації, зливаються, роз'єднуються, входять одна в одну, крутяться одна в одній, розмотуються, зв'язуються, сполучаються, працюють, один рядок кусає, другий тисне і давить, третій тягне, четвертий зневолює. Ідеї — це своєрідна система зубчастих коліс. Ви відчуваєте, що книга вас затягує. Вона відпустить, надавши вашому розуму нової форми. Іноді читачі відриваються від книги зовсім іншими. Найбільш горді уми і найбільш тонкі, най делікатніші, найпростіші, найбільші підкоряються цій чарівності.

(В. Гюго)

 

Книга - це битва душі, а не війна слів. (Е. Далберг)

 

Коли книги горять у багатті, вони стають зрозумілими навіть неписьменним.

(Д. Рудий)

 

Люди перестають мислити, коли перестають читати. (Д. Дідро)

 

Ні про що не думає лише той, хто нічого не читає. (Д. Дідро)

 

Є у мене товариші вірні - книжки добрії. (М. Грушевський)

 

Читання хороших книг - це розмова з найкращими людьми минувшини, причому така розмова, під час якої вони повідомляють нам тільки кращі свої думки.

(Р. Декарт)

 

Зі всіх винаходів та відкриттів у науці та мистецтві, зі всіх великих наслідків надзвичайного розвитку техніки на першому місці стоїть книгодрукування.

(Ч. Діккенс)

 

Книга - це посудина, яка нас наповнює, але сама не порожніє.

(А. Декурсель)

 

Книга, яку читають, має нинішній день; книга, яку перечитують, має день прийдешній.           (О. Дюма)

 

Книга - це достеменна сутність людської душі. (Т. Карлейль)

 

Справжня книга не для задоволення написана, а для пізнання життя. Як жити, так і читати підстрибом не треба.

(В. Кожевников)

 

Завдання книги - полегшити, прискорити пізнання життя, а не змінити його.

(Я. Корчак)

 

Ясний розум, що допомагає нам писати хороші книжки, водночас змушує нас сумніватися, чи насправді вони такі хороші, аби їх читати.

(Ж. Лабрюйєр)

 

Якщо книга возвеличує душу, вселяючи в неї мужність і благородні пориви, судіть про неї тільки за цими почуттями: вона чудова і створена рукою майстра.

(Ж. Лабрюйєр)

 

Велика користь буває людині од учення книжного. Книги ж учать і наставляють нас на путь покаяння, і мудрість бо, і стриманість здобуваємо ми із словес книжних. Бо се ріки, що наповнюють всесвіт увесь. Се ж джерела мудрості, бо є в книгах незмірна глибина. (Літопис Руський (1037 рік)

 

Безперечна ознака всякої хорошої книги - це те, що вона подобається тим більше, чим людина стає старшою.

(Г. Ліхтенберг)

 

Коли книга подобається з роками все більше - це вірна ознака, що вона хороша.

(Г. Ліхтенберг)

 

Якість книги вимагає відповідних якостей від читача. (Л. Леонідов)

 

Книги - люди в палітурках. (А. Макаренко)

 

Читання було для мене найкращим засобом проти неприємностей у житті; не було такого лиха, якого не розвіяла б година читання.

(Ш. Монтеск'є)

 

Книгу писати можна навчитися, щойно почавши писати; у цьому ремеслі, як і в будь-якому іншому, треба, не довго вагаючись, пірнути у воду.

(А. Моруа)

 

Хороша книга - дорогоцінний витвір найвищого розуму людини. (Дж. Мільтон)

 

Книга - це прискорювач процесів життя! (Г. Ніколаєва)

 

Той, хто читає книги, бесідує з Богом або святими мужами. (Нестор Літописець)

 

Із книжних слів набираємось мудрості й стриманості. (Нестор Літописець)

 

Книги подібні рікам, що тамують спрагу цілого світу, це - джерела мудрості.

(Нестор Літописець)

 

Книги - бездонна глибина, ми ними в печалі втішаємося, вони узда для тіла й душі. (Нестор Літописець)

 

Деякі книги незаслужено забувають. Але немає жодної, яку б незаслужено пам'ятали.

(У. Оден)

 

Книга, що має хоч якусь вартість, завжди народжується зі самого життя і писати її треба власною кров'ю.

(Р. Олдінгтон)

 

 • Вчасно прочитана книга - це велике щастя. Вона здатна змінити життя так, як не змінить його найкращий друг чи наставник.  (П. Павленко)

 • Корисніші за все ті книги, які найбільше змушують нас мислити. (Т. Паркер)

 • У будь-якій галузі знання міститься безодня поезій. (К. Паустовський)

 • Книги мають особливу чарівність; книги дають нам насолоду: вони розмовляють із нами, дають нам добрі поради, вони стають живими друзями для нас.          (Ф. Петрарка)

 • Втративши вірного приятеля, знайдеш його в книзі, позбувшись нудного співбесідника, знайдеш цікавішого в книзі, маючи велике горе, знайдеш найліпшу втіху знову ж таки в книзі. (Ф. Петрарка)

 • Книги треба не прочитувати, а читати і перечитувати. (Пліній Молодший)

 • Читання хороших книг відкриває нам приховані в нашій власній душі думки.                       (Ш. П'єрман)

 • Є книги-бунтарі, на сторінках яких замкнуто в чорних рядках записи про біль і про сором, що породжують святий гнів. Такі книги сонних пробуджують до діла, хама перероджують у людину, рабів перетворюють на повстанців. Ці книги відроджують гідність людини.              (Р. Рахманний)

Не бійтесь заглядати у словник,

То пишний сад, а не сумне провалля... (М. Рильський)

 • Моє враження про міста складається за кількістю книгарень. (А. Рубінштейн)

 • Користь не в багатьох, а в хороших книгах. (Сенека)

 • Книги - діти розуму. (Д. Свіфт)

 • Книга щедро винагороджує за любов до неї. (Н. Смирнов-Сокольський)

 • Успіх книги залежить не тільки від того, хто її написав, а й не меншою мірою від вродженого чуття того, хто її прочитав. (Р. Стівенсон)

 •  По-справжньому освічений той, хто вміє читати між рядками. (О. Сухомлинський)

 • Книги мають свою долю - залежно від того, як їх приймає читач. (Теренціан Мавр)

 • Книга завжди була і залишається отим одухотворяючим живильним джерелом, яке постійно плекало інтелектуальний потенціал кожної нації, отим мудрим і толерантним провісником Просвіти і Знань, Справедливості й Добра, який завжди спонукав народ думати, піднімаючи його з колін.  (М. Тимошик)

 • Книги, як і взагалі всі твори людського духу, не однакову мають долю. (П. Тичина)

 • У будь-якій справі краще небагато, але доброго, аніж багато, але поганого. Так само і книга.  (Л. Толстой)

 • Нехай думки, укладені в книгах, будуть твоїм основним капіталом, а думки, які виникнуть у тебе самого, - відсотками на нього.  (Фома Аквінський)

 • Книги, які світ називає аморальними, - це книги, що демонструють світові його ганьбу.  (О. Уайльд)

 • Книга... залишається німою не тільки для того, хто не вміє читати, а й для того, хто... не вміє дістати з мертвої букви живу думку.   (К. Ушинський)

 • Книги - це наші друзі, які нас не зраджують, завжди залишаються з нами і не дорікають нам нашою старістю. (Е. Фаге)

 • Людина з хорошою книгою в руках ніколи не є самотньою. (Ф. Петрарка)

 • Добре діло - збирати хороші книги, але найкраще - звертатися до них і читати їх.                (Ф. Петрарка)

 • З книгами ми поводимося так само, як і з людьми. Хоч ми з багатьма знайомимося, та лише деяких обираємо друзями або супутниками життя.        (Л. Фейербах)

 • Погані книги можуть так само зіпсувати нас, як і погані друзі. (Г. Філдінг)

 • Писати хорошу книгу - це так, ніби пірнути під воду і затримати дихання.                                (Ф. Фіцджеральд)

 

Книги - морська глибина,

Хто в них пірне аж до дна,

Той, хоч і труду мав досить,

Дивнії перли виносить.

(І. Франко)

 • Кращі з книг - ті, що дають більше поживи для думок, причому на найрізноманітніші теми. (А. Франс)

 • Найкраща послуга, яку може надати книга, - це не тільки відкрити істину, а й спонукати замислитися над нею.  (Е. Хаббарт)

 • Усі хороші книги схожі в одному - коли ви дочитаєте їх до кінця, вам здається, що все це відбулося з вами, і так воно назавжди при вас залишиться: хороше і погане, захоплення, смуток, співчуття, люди і міста, і яка була погода.            (Е. Хемінгуей)

 • Усі хороші книжки схожі тим, що вони правдивіше за саме життя. (Е. Хемінгуей)

 • Що більше книгарень, то більше книг, яких неможливо дістати. (Г. Хернес)

 • Дім, у якому немає книги, - неначе тіло без душі. (Цицерон)

 • Спілкування з книгами юність плекає, старість звеселяє, щастя прикрашає, у нещасті дає притулок і розраду, вдома радує, а поза домом не заважає.(Цицерон)

 • Книга — це альфа і омега всякого знання, першооснова кожної науки.                                        (С. Цвейг)

Учітесь, читайте,

І чужому научайтесь,

І свого не цурайтесь.

                     (Т. Шевченко)

 • ...Любіть книгу всією душею! Вона не лише ваш кращий друг, а й до кінця - вірний супутник.  (М. Шолохов)

 • Великою буває користь від учіння книжного. (Ярослав Мудрий)

 • Книги - це ріки, що напоюють моря. (Ярослав Мудрий)

 • «Книги мають свою долю...». Це означає, що книги, взяті для читання, назад не повертаються. (Дон-Амінадо)

 • Одні книжки достатньо лише скуштувати, інші - бажано відразу проковтнути, і дуже мало є книг, які варто розжувати і перетравити.  (Ф. Бекон)

 • Книги навчають усього, але не того, як ними користуватися. (Ф. Бекон)

 • Щоб написати гарну книгу, потрібно тільки взяти перо, умочити його в чорнило та викласти свою думку на папері. (Л. Берне)

 • Класика — це не книга, якось по-особливому написана, але книга, особливим робом прочитана.  (Х.-Л. Борхес)

 • Що більше сьогодні читаєш книг, то сильніше відчуваєш, що неграмотні нічого не втрачають.  (І. Брабчук)

 • Британці здавна мають пристрасть до поганих книг, за умови, що вони добре написані. (М. Бредбері)

 • Людина робиться мудра не силою, а часто читаючи. (Д. Бруно)

 • Бестселер: книга, яку добре розкуповують тому, що її добре продають. (Д. Бурстін)

 • Ніколи рідкість книги не шкодила успіхові знання; нині ж величезна кількість їх збиває з пантелику, гальмує власне мислення.  (К. Вебер)

 • Дехто любить книги, але не любить авторів — та це й не дивно: хто любить мед, не завжди любить бджіл.  (П. В'яземський)

 • Є книги, з яких можна дізнатися про все і нічого не зрозуміти. (І. Гете)

 • Дехто цінує книги за їхній обсяг, наче вони написані для тренування рук, а не розуму.  (Б. Грасіан)

 • Книга, над якою позіхаєш, не завдасть нікому шкоди. (Д. Дідро)

 • У добрій книзі більше істин, аніж хотів укласти в неї автор. (М. Ешенбах)

 • Найбільший вплив на людство справили ті книги, яких майже ніхто не читав.                            (Я. Іпохорська)

 • Читання може бути трояке: перше - читати і не розуміти; друге - читати і розуміти; третє - читати і розуміти навіть те, чого не написано. (Я. Княжнін)

 • Книги, що не написані мною, кращі за ті, які написали інші. (С. Коннелі)

 • У книгах ми жадібно читаємо про те, на що ми не звертаємо уваги в житті.  (Еміль Кроткий)

 • Книга — це спосіб існування серіалів поза телебаченням. (Л. Левінсон)

 • Книги потрібні, щоб нагадати людині, що її оригінальні думки не такі вже й нові.                    (А. Лінкольн)

 • Боже, не дай мені тільки написати книгу про книги! (Г. Ліхтенберг)

 • Єдиним недоліком хороших книг є те, що зазвичай вони породжують багато поганих.                  (Г. Ліхтенберг)

 • Серед найбільших відкриттів людської думки - і мистецтво судити про книгу, не прочитавши її.  (Г. Ліхтенберг)

 • Якщо під час зіткнення голови і книги відлунює порожнеча, то чи завжди в цьому винна книга?  (Г. Ліхтенберг)

 • Книги поділяються на дві половини: ті, яких ніхто не читає, і ті, яких нікому не слід читати.  (Г. Менкен)

 • Головне, чого навчає читання книг, - що є дуже небагато книг, які заслуговують, щоб їх прочитали.  (Г. Менкен)

 • Природа мудро потурбувалася, аби людські дурості були минущими, книги ж увіковічують їх.  (Ш. Монтеск'є)

 • Книга - не відбиток душі, а просто дозволений відпочинок. (Овідій)

 • Хороша книга тим краща, чим вона більша. (Пліній Молодший)

 • Якщо книга містить вісімдесят відсотків правди, значить, вона на сто відсотків брехлива. (Ж. Ростан)

 • Найкращі книги - ті, про які читачі думають, що вони могли б написати їх.      (Б. Паскаль)

 • Війну ідей не можна виграти без книг. (Ф. Рузвельт)

 • Замало півжиття, щоб написати добру книгу, а ще півжиття - щоб виправити її.                                       (Ж.-Ж. Руссо)

 • Дуже легко втомитись від однієї сторінки книги, де кожна фраза блискуче дотепна.                                   (У. Теккерей)

 • Рекомендувати комусь книгу — те саме, що пропонувати поносити взуття, яке вам якраз. (К. Тепліц)

 • Зі всіх більш-менш відомих книг наймиліша чекова. (С. Тимченко)

 • Книги, цінність яких у новизні, нагадують гарячі пиріжки, які стають несмачними, як тільки прохолонуть.  (С. Сегюр)

 • Жити без книги ризиковано, тому що доводиться задовольнятися самим життям, а це небезпечно.  (М. Уельбек)

 • У середні віки спалили би мене, а тепер спалюють лишень мої книги. (З. Фрейд)

 • Ті, хто складає збірники віршів або дотепів, схожі на людей, які пригощаються вишнями або устрицями: спочатку вони вибирають кращі, а потім поглинають усе підряд.                        (М. Шамфор)

 • Книжки - це колодязь живильної роси для всього народу. А мені моя бібліотека - справді ліки на оспалий розум. (М. Шудря).

Українські прислів'я та приказки про книги

Без хліба легше прожити, аніж без книги.

 •  

Будеш з книгою дружити — буде легше в світі жити.

 •  

Будеш книги читати, будеш все знати.

 •  

В домі без книги, як без вікон, темно.

 •  

Весела книжка — твоя радість.

 •  

Гарна книга научить, а погана намучить.

 •  

Де розумом не дійду, то в книжці знайду.

 •  

День без книги, що обід без хліба.

 •  

Дім без книги – день без сонця.

 •  

Життя без книжок — весна без квітів.

 •  

З глибин моря дістають перлини, а з глибин книг — знання.

 •  

З книгою дружити — в роботі не тужити.

 •  

З книгою жити — з добром дружити.

 •  

З книгою подружишся, розуму наберешся.

 •  

З ручаїв — ріки, з книжок — знання.

 •  

Знання — сонце, книга — вікно.

 •  

Золото добувають із землі, а знання — з книжок.

 •  

Книга — дзеркало життя.

 •  

Книга — міст у світ знань.

 •  

Книга — морська глибина, то почерпни аж до дна.

 •  

Книга — світ, книга — серцю привіт.

 •  

Книга — твій друг, без неї, як без рук.

 •  

Книга в щасті прикрашає, а в нещасті утішає.

 •  

Книга вчить, як на світі жить.

 •  

Книга для дітей, що волога для полів.

 •  

Книга для розуму, що теплий дощик для посіву.

 •  

Книга добру навчить, від дурного відверне.

 •  

Книга і труд хороші плоди дають.

 •  

Книга корисна, коли її читають.

 •  

Книга не пряник, а дітей до себе манить.

 •  

Книга мала, та серцю люба.

 •  

Книга подібна воді — дорогу проб’є усюди.

 •  

Книга, а не борода робить чоловіка мудрим.

 •  

Книгу прочитав — на крилах політав.

 •  

Книгу читай, розуму набирай.

 •  

Книгу читати — не язиком чесати.

 •  

Книгу, як око своє бережіть, бо без книги не можна жить.

 •  

Книги читати — усе знати.

 •  

Книгу читають не очима, а розумом.

 •  

Кому книга — розвага, а кому — навчання.

 •  

Людина без книги, як ліхтар без свічки.

 •  

Людина без книги, як риба без води.

 •  

Молодому книга — крила, а старому — кийок.

 •  

Мудрим ніхто не родився, а з книжок навчився.

 •  

Мудрої книги мова — не полова.

 •  

Не на користь книжку читати, коли вершки лиш знімати.

 •  

Нема розумного сусіда — з книгою поговори.

 •  

Одна книга тисячі людей навчає.

 •  

Одна мудра книга краща від найбільшого багатства.

 •  

Письменному книжка в руки.

 •  

Прочитав добру книгу — зустрівся з другом.

 •  

Розум без книги, що птах без крил.

 •  

У домі без книги, як без вікон, темно.

 •  

У Землі супутник — Місяць, у людини — книга.

 •  

Хліб наснажує тіло, книга — розум.

 •  

Хороша книга — свято.

 •  

Хороша книга яскравіша за зірку.

 •  

Хочеш пізнати світ — читай книжки.

 •  

Хто багато читає, той багато знає.

 •  

Хто книгу читає, в того розум прибавляє.

 •  

Читай змолоду — пригодиться на старість.

 •  

Що книга, то розум.

 •  

Щоб правду знати, треба книжку читати.

bottom of page